Tuesday, December 1, 2015

Making the ultimate exercise equipment on the cheap!




Exercise equipment is great, but can have a lot of drawbacks. To name a few, exercise equipment is a bother to move around, takes up space in the home, and is expensive. I prefer to use dumbbells for weight lifting but at about $1/lb it can get expensive to upgrade my weights. Not only that, but I find that since I move around a lot, lugging the dumbbells around is not very practical.

I have decided to solve this problem by making the ultimate exercise equipment!

Read article »

No comments:

Post a Comment